بک لایت تلویزیون چیست

بک لایت تلویزیون چیست

بک لایت تلویزیون در واقع به منبع نوری که روی پنل تلویزیون تعبیه شده تا تصویر ایجاد شود؛ می‌گویند. پس از تولید تلویزیون‌های LCD و همچنین تلویزیون‌های LED، بک لایت‌ها اصلی‌ترین قطعات تلویزیون به‌شمار می‌آیند. درواقع بک لایت مهم‌ترین قطعۀ نمایش تصویر است و بدون آن، تلویزیون هیچ تصویری نشان نمی‌دهد. در واقع تصویر ایجاد شده روی پنل دستگاه، برای اینکه توسط شما قبل مشاهده باشد نیازمند به یک منبع نور است، به این نور پس زمینه در تلویزیون، بک لایت می‌گویند. قبل از بک لایت، از لامپ های فلورسنت در تلویزیون های LCD استفاده می‌شد لامپ های فلورسنت از توان مصرفی بالایی برخوردارند و حرارت زیادی در نتیجه ی کارکردشان ایجاد می‌شود به همین دلیل استهلاک پذیری بیشتری نسبت به سایر قطعات دارند. افزایش انرژی مصرفی این لامپ‌ها و همچین تغییر رنگ نوری که ساتع می‌کنند، نشان دهنده پایان عمر مفیدشان است.

سایر نشانه های خرابی بک لایت تلویزیون

  • قطع و وصل شدن تصویر (چشمک زدن)
  • ظاهر شدن لکه های سیاه
  • ظاهر شدن نقطه های روشن
  • خاموش شدن تلویزیون پس از چند دقیقه کار کردن
  • یکسان نبودن میزان روشنایی در سراسر صفحه نمایش
  • ظاهر شدن لوگوی برند دستگاه پس از روشن کردن و سپس خاموش شدن تلویزیون

پس از اینکه متوجه استهلاک بک لایت تلویزیون شدید، دستگاه را خاموش کنید و از برق بکشید. اگر در این حالت از تلویزیون استفاده شود احتمال دارد که بک لایت اتصال کوتاه کند و باعث سوختن برد پاور شود.

نحوه قرارگیری بک لایت تلویزیون چگونه است؟

نحوه قرارگیری لامپ‌های LED یا همان بک لایت تلویزیون ال ای دی، یا به این صورت است که در فاصله‌های مشخص، پشت پنل قرار می‌گیرند تا پنل مستقیما در معرض نور باشد و یا اینکه در لبه‌ها به صورت ردیفی و فشرده قرار می‌گیرند تا از طریق شکست نور انعکاس شده از بک لایت تلویزیون، به پنل نور برسد که این مورد غالبا برای تلویزیون‌هایی با ضخامت کمتر کاربرد دارد.

نحوه قرارگیری بک لایت تلویزیون

علت سوختن بک لایت تلویزیون

بک لایت در تلویزیون های ال جی و سامسونگ و سونی یا به طور کلی در تلویزیون یک قطعه مصرفی است و بعد از مدتی نیاز به تعویض دارد و ممکن است بسوزد اما با شناخت علت های سوختن بک لایت تلویزیون میتوانید با رعایت نکاتی عمر مفید این قطعه را افزایش داد.

نامرغوب بودن لامپ های مورد استفاده

نامرغوب بودن قطعه مربوط به شرکت سازنده دستگاه تلویزیون می باشد. گاهی مشاهده شده است که برخی شرکتهای سازنده در برخی مدل ها از قطعات با کیفیت متوسط و یا رو به پایین استفاده می‌کنند. این امر موجب شده تا زود تر از حد تصور بک لایت تلویزیون دچار مشکل شده و نیازمند تعمیر باشد. البته لازم به ذکر است که بیان نماییم همواره شرکتهای سازنده در پی این می باشند تا کیفیت قطعات مصرفی تلویزیون را بالا برده تا این خرابی در طولانی مدت اتفاق بیفتد و عمر آن ها را افزایش دهند.

بالا بودن روشنایی تصویر

یکی از دیگر دلایلی که باعث خرابی بک لایت تلویزیون میشود بالا بودن روشنایی تصویر می باشد. بدین صورت که تنظیمات پیش فرض نور روشنایی تصویر را بر روی بالاترین درجه آن قرار داده است، اما شما می توانید تنها با تنظیم نمودن مجدد آن در افزایش طول عمر بک لایت نقش بسزایی داشته باشید.

کافیست از منوی تنظیمات وارد گزینه روشنایی و یا نور تصویر شده و آن را به دلخواه و همچنین متناسب با محیطی که تلویزیون در آن قرار دارد تنظیم نمایید. چون هنگامی که روشنایی در بالاترین میزان خودش قرار داشته باشد این امر موجب شده تا لامپها با حداکثر توان خود عمل نموده که باعث کاهش طول عمر و خرابی زودهنگام آنها می شود بنابراین اگر درجه روشنایی بر روی ۱۰۰ قرار داشته باشد آن را تا ۶۰ الی ۸۰ و همچنین متناسب با محیط کم نمایید.

 خرابی بر اثر گرمای محیط

همانطور که می‌دانید لامپ ها بر اثر مصرف از خود گرما تولید می‌کنند، حال تصور کنید که شما نیز تلویزیون را در محیط گرمی  مانند نزدیک شوفاژ و یا بخاری قرار داده اید، این امر باعث شده گرما تشدید شود و همین امر موجب فرسودگی و استهلاک زودرس قطعات شود. همچنین تلویزیون را در نزدیکی آشپزخانه نیز قرار ندهید چون رطوبت و بخار حاصل از آشپزخانه موجب آسیب دیدگی قطعات و همچنین کل دستگاه تلویزیون می شود. بنابراین توصیه ما به شما کاربران گرامی این می باشد که همواره تلویزیون را در محیطی قرار دهید که عبور جریان هوا به خوبی در آنجا صورت گیرد، تا از گرم شدن زیاد تلویزیون خودداری شود.

فاصله افتادن بین لامپ ها و فلز خنک کننده

از دیگر علل خرابی بک لایت فاصله گرفتن لامپ ها از سینی خنک کننده می باشد. به دلیل  اینکه لامپ ها بر اثر مصرف از خود گرما تولید می‌کنند،این گرمای تولید شده باید به نحوی از لامپها خارج گردد چون همانطور که در مطالب بالا نیز اشاره شد گرما باعث فرسودگی و استهلاک قطعات موجود در تلویزیون می شود. حال بابت این امر یک فلزی به عنوان فلز هیت سینک در پشت لامپ ها قرار داده شده است تا گرما را از لامپ ها گرفته و تخلیه کند اگر به هر دلیلی بین لامپ ها و سینی فاصله بیفتد این امر باعث شده گرمای تولیدی توسط لامپ ها از آنها خارج نشود و همین موجب استهلاک و آسیب دیدگی زودتر از موعد لامپ ها می شود.

بالا بودن ولتاژ به هنگام نمایش لوگوی اولیه تلویزیون

همانطور که شاهد آن می باشید هنگامی که تلویزیون را روشن می کنید ابتدا لوگوی شرکت سازنده دستگاه با شدت و شفافیت و کیفیت بالایی بر روی تصویر نمایان می‌شود. این امر موجب شده ولتاژ حداکثری به لامپ ها بابت نمایش لوگو وارد شود. همین می تواند یکی از دیگر دلایل خرابی زود هنگام بک لایت باشد. تکنسین و کارشناسان ما هنگام تعمیرتلویزیون مقدار ولتاژ وارده  را کم میکنند تا بدین طریق باعث شده خرابی بک لایت در زودهنگام پیش نیاید.

استفاده طولانی مدت از تلویزیون

از آنجا که افراد حاضر در منزل اکثر  اوقات فراغت خود را با تماشای تلویزیون سپری می‌کنند این امر موجب شده تا تلویزیون به مدت طولانی روشن بوده و همین امر موجب گرم شدن و حتی داغ شدن بیش از حد تلویزیون و قطعات آن شود. همانطور که در توضیحات بالا نیز به آن پرداختیم گرما باعث استهلاک و فرسودگی قطعات تلویزیون می شود. از این رو می بایست بعد از مشاهده ۲ الی ۳ ساعت از تلویزیون آن را به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه خاموش نموده و اجازه دهید تا خنک شود.

این امر باعث جلوگیری از داغ شدن تلویزیون شده و همچنین باعث می‌شود طول عمر قطعات افزایش یابد. بنابراین حتماً به این نکته توجه داشته باشید هنگامی که تلویزیون را تماشا نمی کنید آن را خاموش نموده و مجدداً بابت استفاده آن را روشن نمایید. گاهی مشاهده می شود که افراد حاضر در منزل با این که مشغول انجام امور خود می باشند اما همچنان تلویزیون را روشن گذاشته و از آن هیچ استفاده ای نمی‌کنند. باید عرض نمایم که این امر موجب گرم شدن بیش از حد تلویزیون شده و باعث شده تا قطعات موجود در تلویزیون زودتر از حد تصور دچار فرسودگی و استهلاک شوند. به همین دلیل لازم است بعد از چند ساعت استفاده از تلویزیون آن را خاموش نموده و اجازه دهید استراحت کند.

فعال نمودن گزینه صرفه جویی انرژی 

یکی دیگر از مواردی که لازم به ذکر می باشد این است که در منوی تنظیمات تلویزیون گزینه‌ای به نام صرفه جویی انرژی موجود است، که شما می توانید با فعال نمودن این گزینه موجب صرفه جویی در میزان برق و انرژی مصرفی تلویزیون شوید.که دارای گزینه های متفاوت حالت کم مصرف، متوسط و یا حالت بالا می باشد. همچنین می توانید از منوی تنظیمات گزینه ECO sencor را فعال نموده، این گزینه باعث شده تا این اجازه به تلویزیون داده شود که به طور خودکار روشنایی را بر اساس نور اتاق تنظیم نماید.

قیمت بک لایت تلویزیون

قیمت بک لایت تلویزیون نسبت به برند و نوع تلویزیون متفاوت است و در هر برند نسبت به مدل بک لایت قیمت مشخص میشود.

 

قیمت بکلایت تلویزیون را نمیتوان به طور دقیق و واحد بیان کرد شما میتوانید با داشتن مدل بک لایت مورد نیاز خود از طریق تماس با ما و ارتباط با کارشناسان فروش شرکت از قیمت بک لایت تلویزیون مورد نیاز خود مطلع شوید و جهت خرید اقدام نمایید.

تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی

سری تلویزیون‌های ال جی مدل LA , LB , LN , L Y , LF مدل‌هایی هستند که دارای بک لایت شاخه ای هستند. ایراد بک لایت در این مدل‌ها به صورت اپیدمی اتفاق می افتد. رخ میدهد. متاسفانه به دلیل اینکه لامپ‌های ال ای دی در بک لایت تلویزیون ال جی تک شاخه ای، به صورت سری چینش دارند؛ خرابی حتی یکی از لامپ‌ها باعث قطع شدن بک لایت تلویزیون و یا ایجاد اشکالاتی مانند قطع و وصل شدن نور بک لایت می شود.

حال به طور کلیاگر تعداد لامپ‌های خراب در یک لایت تلویزیون ال جی در این مدل‌ها، کمتر از یک چهارم کل باشد. میتوان اقدام به تعمیر بک لایت نمود. اما اگر تعداد لامپ‌های خراب بیشتر باشد و یا اینکه عموم لامپ‌ها مستهلک باشند، بهترین راه تعمیر بک لایت تلویزیون، تعویض بک لایت است.

نمایندگی رسمی تعمیر تلویزیون ال جی در مشهد (کد22829) 

گروه نوین تکنیک بخش تعمیرات تلویزیون LG در مشهد آماده ارائه انواع خدمات تخصصی با قیمتی مناسب در رابطه با تعمیر انواع تلویزیون های الجی در مرکز نمایندگی مجاز ال جی با ضمانت نامه گلدیران تعمیر انواع تلویزیون الجی در مشهد همراه با ۶ ماه تا ۱ سال گارانتی هرگونه خدمات است.  و علاوه بر این خدمات مشاوره رایگان نیز به شما عزیزان ارائه می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی مشتری ما اینجاست تا به سوالات شما پاسخ دهد. هر چیزی از ما بپرسید! تلفن تماس 09153772380 - 05136631020
? سلام، چگونه می توانم کمک کنم؟
به بالای صفحه بردن